Mechanismus účinku látek ve složení

MACA extrakt 1:10- 400 mg

maca peruánská
Maca Peruánská, zvaná někdy též jako peruánský ženšen či viagra, rostoucí na běžnému člověku nepřístupných místech, kde nepřežije nic jiného, byla odedávna součástí stravy indiánů obývajících náhorní plošiny peruánských And. Inkové a jejich válečníci užívali Macu ke zvyšování energie, vitality a síly v boji, stejně jako afrodiziakum zvyšující libido. Maca jim také umožňovala přežívat ve vysokých nadmořských výškách při nedostatku kyslíku.

Pod vlivem vědeckého zkoumání nám v posledních letech Maca vyjevila řadu svých tajemství a my tak nyní již daleko více rozumíme jejím účinkům. Maca je především silný adaptogen, který posiluje fyzickou i psychickou vitalitu, dále byl zdokumentován její pozitivní efekt na tvorbu spermií a libido, ale pravým důvodem, proč je obsažena v Brainmaxu 3.0 je její pozitivní vliv na hladinu androgenů.

Maca nepůsobí přímo na zvyšování testosteronu (který proto nemusí být při jejím užívání zvýšen u všech), ale zvyšuje jeho prekurzor dehydroepiandrosteron (DHEA), což je androgen a neurosteroid, nejhojněji kolující hormon v lidském těle, který slouží jako substrát pro syntézu všech dalších androgenů (u mužů) i estrogenů (u žen).

Nedostatek DHEA je přitom jednou ze tří hlavních příčin (z hormonálního hlediska – více viz Efektivní postupy), nedostatku testosteronu, kterým trpí 90% mužské populace na našem území. Přirozenou obnovou hladiny DHEA tak nepřímo dosáhnete zvýšení Vašeho testosteronu, stejně jako celkově lepší nálady, vitality a energie. Není proto divu, že přirozenou cestu k udržování vysoké hladiny DHEA si vypěstovaly prostřednictvím rozdílné fytoterapie přírodní národy po celém světě a že je nedostatek DHEA v současné době u moderní civilizace spojen se stále rychleji nastupující andro a meno pauzou a jejich negativními příznaky.

Siberian Ginseng extrakt 1:20 – 200 mg

sibiřský ženšenDruhým adaptogenem obsaženým v Brainmaxu 3.0 je ženšen, nikoliv ten pravý (Panax Ginseng), užívaný v Asii například v Tradiční čínské medicíně (TCM), ale jeho sibiřský příbuzný (Siberian Ginseng). Ten roste na nehostinných pláních studené a věčně zamrzlé Sibiře. Jedná se o keř s mohutně rozvětveným kořenovým systémem, extrakty z nějž se konzumují.

Mezi hlavní vědecky prokázané efekty sibiřského ženšenu (česky Eleuterokok ostnitý) patří jeho stimulační efekt na centrální nervovou soustavu i imunitní systém, efekt na zpomalování růstu maligních i benigních nádorů, ale pro nás nejvíce zajímavý je efekt na stimulaci činnosti mužských pohlavních žláz, tedy varlat, které pak produkují více testosteronu.

Rhodiola Rosea extrakt 1:30 (std. na 3% rosavinů) – 100 mg

Rhodiola rosea - Rozchodnice růžováTriádu adaptogenů obsažených v BM3.0 pak uzavírá Rhodiola Rosea, česky známá jako Rozchodnice růžová, která se řadí k nejsilnějším ze všech známých adaptogenů, kdy ji pro její silné energizující a vitalizační účinky užívali již vikingové při svých výpravách po mořích a ustálila se také v TCM.

Rhodiola působí jako velice silný stimulant, daleko silnější než kofein, přesto na zcela jiném principu. Obsahuje řadu jí vlastních látek jako jsou rosaviny, rosiny a rosariny, které zvyšují citlivost mozkových neuronů na energizující neurotransmiter dopamin, díky kterému nám jej potom stačí méně, abychom cítili větší efekt.

Kromě toho však Rhodiola jako nejsilnější adaptogen pomáhá také vyrovnávat se s fyzickým i psychickým stresem a zvyšuje odolnost na něj, chrání srdce a léčí porušenou sliznici žaludku (v dnešní době velice častý fenomén spojený s bolestivými křečemi, který vzniká v důsledku hypochlorhydrie), dále stimuluje imunitu a pomáhá při léčbě některých nádorů a díky zvyšování serotoninové senzitivity pak tlumí deprese, úzkosti, zlepšuje spánek a vede k psychické regeneraci a revitalizaci.

Tři adaptogeny od králů východu z rostlin pod nebem,

Tribulus terrestris extrakt 40% – 800 mg

tribulus terrestris - kotvičníkKotvičník zemní, který zná většina lidí pod názvem Tribulus terrestris, je pravděpodobně nejvíce zprofanovaný, přesto nejméně pochopený doplněk stravy, používaný ke zvyšování testosteronu či síly a energie.

Hlavní efekt tribulusu je manifestován skrze rostlinné látky mající podobu lidských steroidních hormonů (androgenů a estrogenů), kterými jsou steroly (jako B-fytosterol) a především pak steroidní saponiny, mezi kterými se jako ten nejdůležitější jeví Protodioscin (na který je jeho extrakt standardizován).

Tímto efektem je skutečně zvyšování pohlavních hormonů – androgenů u mužů a estrogenů u žen. Děje se tak však pouze v případě, že jich má člověk akutní nedostatek. Pokud tedy máte nedostatek vlastního testosteronu (a věřte mi, že máte), pomáhá tribulus s jeho navýšením na naturální hladinu. Neděje se tak však přímo (díky čemuž tento efekt nebyl nikdy prokázán ve výzkumech), ale podobně jako u Macy ovlivněním jiných hormonů v rámci hormonální rovnováhy.

Mluvíme konkrétně o Luteinizačním (LH) a Folikulostimulačním hormonu (FSH), které jsou produkovány hypofýzou a regulují činnost pohlavních žláz. U mužů podporují tvorbu testosteronu ve varlatech, u žen stimulují ve vaječnicích tvorbu estrogenů a progesteronu a souvisí s menstruačním cyklem.

Nedostatek LH a FSH je přitom z hormonálního hlediska druhou ze tří hlavních příčin (vedle zmiňovaného nedostatku DHEA) nedostatku testosteronu u mužské populace, kdy tento stav bývá označován jako sekundární hypogonadismus.

U tribulusu přitom platí, že kvalita je nad kvantitou a že méně znamená více. Při užívání nadměrných dávek tribulusu, který Vaše tělo nepotřebuje (jako tomu často bývá v důsledku marketingu) se totiž začínají projevovat jeho estrogenní účinky (zvyšuje v mužském těle estrogeny) a může tak vést k nadměrnému zadržování vody, ukládání tělesného tuku nebo dokonce vzniku gynekomastie (u citlivých jedinců).

…kotvičník zemní pro svaly z kamene,

Fenugreek extrakt 1:10 – 200 mg

fenugreek - pískavice řecké senoČesky známý jako Pískavice řecké seno (latinsky Trigonella foenum-graecum) je bylinou užívanou tradičně ve středomoří i zemích arabského Orientu, která je klientům systému PL 3.0 dobře známa, protože o ni opakovaně mluvím téměř na všech přednáškách a seminářích.
Jejím hlavním účinkem je zvyšování inzulínové senzitivity (má hypoglykemický efekt), při cvičení pomáhá využívat mastné kyseliny více na energii a po cvičení zase zvyšuje syntézu glykogenu. Má tedy vliv na rekompozici postavy (obdobně jako např. u ilegálního steroidu oxandrolonu, byť samozřejmě v menší míře).

Kromě toho však také stimuluje tvorbu vlastního DHEA (kde pro tento efekt byla užívaná již v antice) a inhibuje enzym, který přeměňuje testosteron na DHT (jehož vysoká hodnota je spojena s mastnou pletí, tvorbou akné, vypadáváním vlasů, růstem prostaty a dalšími nežádoucími androgenními účinky).

Posledním efektem, pro který je fenugreek přítomen v BM3.0, je pak zvyšování poločasu rozpadu energizujícího neurotransmiteru dopaminu.

Obdobně jako u jiných složek BM 3.0, i zde platí, že méně je více. Fenugreek totiž obsahuje steroidní saponin diosgenin, který zvyšuje tvorbu ženského hormonu progesteronu, díky čemuž se v minulosti používal u kojících žen ke zvýšení produkce mléka. Je to tedy právě jeho optimální množství, při kterém se objevují jeho mnohé pozitivní efekty bez případného estrogenního působení, zejména, když je kombinován s celou řadou dalších látek.

Diindolylmethane (DIM) – 25 mg

diindolylmethane - DIMDIM je velice zajímavou molekulou, u níž byly prokázány četné pozitivní efekty na zdraví, mezi které patří:

 • protizánětlivé účinky
 • tumor potlačující účinky
 • efekt na obnovu jaterní funkce a jejich detoxikaci
 • hormonální optimalizace pohlavních hormonů (androgenů a estrogenů) dle užité dávky

Jedná se o komponentu látky označované jako Indol-3-carbinol, která se přirozeně vyskytuje v syrové brukvovité zelenině. Z hlediska hormonální optimalizace DIM naturálně balancuje estrogeny tím, že inhibuje enzym aromatázu, který zodpovídá za přeměnu mužského pohlavního hormonu testosteronu na estrogeny.

Zvýšenou hladinou estrogenů v dnešní době trpí většina mužů (kombinace špatného životního stylu, umělých estrogenů z vnějšího prostředí a zvýšeného procenta tělesného tuku) a ty pak v mužském těles souvisí s:

 • zvýšeným rizikem mozkové mrtvice
 • chronickou únavou
 • zvýšeným ukládáním tukové tkáně na trupu
 • sníženým libidem
 • zadržováním vody
 • zvětšením prostaty a rakovinou prostaty
 • nedostatkem svalové hmoty
 • možný vznik gynekomastie

V Brainmaxu 3.0  bylo použito 25 mg DIM jako v prvním doplňku stravy v ČR a je to právě toto optimální množství (i při užití dvojnásobné dávky), které vede k naturální inhibici aromatázy.

U žen pomáhá DIM balancovat estrogeny a slouží jako prevence vzniku karcinomu prsu.

Acetyl-L-Tyrosine 250 mg

acetyl l tyrosinDopamin je neurotransmiter, který má na úrovni mozku silný stimulační efekt  a souvisí s pocity euforie, motivace a energie. V mozku se vytváří z aminokyseliny tyrosinu, který běžně přijímáme ve stravě.

Pokud chceme akutně zvýšit syntézu dopaminu, je potřeba přijmou tyrosin ve volné formě a ideálně nalačno (protože s ostatními aminokyselinami (zejména BCAA) soupeří o transportéry do mozku, kterých máme jen velice omezeně).

N-Acetyl-L-tyrosine je v roztoku stabilnější forma tyrosinu, která vévodí poslední dekádu všem diskuzním fórům o biohackingu, nootropicích a zvyšování výkonu. Jeho účinek je totiž zhruba 10x silnější než u klasického tyrosinu a tak bohatě stačí dávka již 250 mg.

Zatímco při klasické suplementaci tyrosinem (respektive i jeho aktivnější formy) řada lidí necítí účinek, v Brainmaxu 3.0 je jeho stimulační, energizující a motivační efekt zesílen současným použitím rhodioly, která zvyšuje citlivost neuronů na dopamin a fenugreeku, který prodlužuje poločas rozpadu nově vzniklého dopaminu.

Výsledek? Energií nabité tréninky plné nekončící motivace, kdy máte touhu zvedat stále více a více, aniž by musely být užity jakékoliv stimulanty kanibalizující testosteron a vedoucí k adrenální únavě.
POZOR: Nesmí se užívat pokud berete antidepresiva a anxiolytika a při hyperfunkci štítné žlázy (pozor hyper, tedy zvýšené).

Carnitine tartrate – 150 mg

karnitin tartrátZatímco znáte spíše více zprofanovanou formu Acetyl-L-Carnitinu, jeho bratříček Carnitine tartrate má zcela jiný účinek: Vede ke zmnožení a růstu androgenních receptorů, díky čemuž následně nabíráte svalovou hmotu rychleji a snáze. Z mého pohledu se jedná o jeden z nejvíce nedoceněných a zanedbávaných suplementů pro přeměnu postavy.

Citrulline malate – 5500 mg

citrulin malátMalátová sůl aminokyseliny L-citrulinu se ustálila v předtréninkových suplementech jako zlatý standard látek zvyšujících vasodilataci, tedy napumpování svalů při tréninku. Platí přitom: Více krve ve svalech = více živin a rychlejší regenerace. Česká republika je dnes vedle Čečenska pravděpodobně jedinou zemí, kde jsou předtréninkové a NO suplementy stále stavěny na Argininu, jehož efekt na vasodilataci nebyl nikdy prokázán a ve skutečnosti neexistuje.
Citrulín přivede díky zvýšené syntéze NO do Vašich svalů rychleji nejen aminokysleiny, glukózu a kreatin, ale také potřebné anabolické hormony jako testosteron a růstový hormon. Kromě toho však také pomáhá při cvičení odstraňovat z Vašich svalů odpadní produkty jako je kyselina mléčná a amoniak, díky čemuž umožní Vašim svalům pracovat déle a zlepšuje regeneraci.

Creatine monohydrate – 4000 mg

kreatin monohydrátKdyž jsem před 11ti lety začínal cvičit, byl kreatin mezi cvičící populací vyzdvihován a démonizován zhruba na úrovni dnešního injekčního testosteron cypionátu, kdy se věřilo, že Vám pomůže během 4 nasycovacích týdnů natáhnout až 10kg vody a glykogenu do svalů a změnit tak kompletně Vaši postavu.
Realita je přitom jiná: Kreatin je molekula sestavená ze tří běžných aminokyselin, kterou tělo samo vytváří a ve formě kreatin-fosfátu v ní skladuje na buněčné úrovni energii.
Suplementací kreatinu před tréninkem (nikoliv po, kdy tlumí sekreci růstového hormonu) tedy doplníte svalovým buňkám energetické rezervoáry k tomu, aby následně dokázaly podávat maximální výkon po delší čas. A protože platí: Delší čas pod zatížením (více opakování) = více zničené svaly a tedy i rychlejší výsledky, je kreatin jednou z pohodlných možností, jak nakopnout svůj progres.

Zinek glukonát – 15 mg

zinekZinek je hned po magnéziu nejvíce deficientní minerál v lidském těle, zejména u mužů (99% populace), u kterých je jeho nedostatek spojen s narušováním hormonální rovnováhy, především ve smyslu produkce androgenů. Jedním z prvních kroků pro obnovu sníženého testosteronu je proto u mých klientů pravidelná suplementace zinkem. Záleží přitom nejenom na jeho množství, ale také formě. V BM 3.0 jsme nepoužili nekvalitní oxid ani pikolinát, ale kvalitní chelátovou formu zinku glukonátu a to v kompletní potřebné denní dávce (15 mg, respektive i 30 mg u mužů, kteří budou užívat 2 vrchovaté odměrky).

Vitamin D3 – 3000 IU

vitamín dAktivní forma vitamínu D3 (cholekalciferol) působí v našem těle jako prohormon a genový optimalizátor, který má na svědomí stovky biochemických pochodů a enzymatických procesů, ovlivňujících geny. Jeho dostatečné množství v lidském těle je nezbytné k udržování hormonální rovnováhy a deficience bývá často spojena s nedostatkem nebo rychlým znehodnocováním mužských i ženských pohlavních hormonů.
Brainmax 3.0 obsahuje 3000 mezinárodních jednotek vitamínu D3, což je jakási denní udržovací hladina pro většinu klientů systému PT. Při užívání BM3.0 tak již nemusíte suplementovat vitamin D3 zvlášť.

Bioperin – 3 mg

bioperin - černý pepřBioperin, extrakt z černého pepře (piper nigrum), je skoro až magická látka. Snižuje totiž ukládaní tuků, zvyšuje inzulínovou citlivost, snižuje přeměnu testosteronu na DHT a zvyšuje množství thyroidních hormonů. Důvodem jeho umístění v BM3.0 však nejsou jeho tuk spalující účinky, ale to, že zvyšuje biologickou aktivitu (čti využitelnost) všech ostatních rostlinných ingrediencí v BM3.0 obsažených. Stačí pak menší dávky k většímu efektu.

…devět přidám, ať nejsi ke stagnaci odsouzen,
a vznikne dýka, jenž dlí na trůně anabolismu
v Brainmaxu 3.0, kde se snoubí pokrok s progresem.